Jaro 2017
Včera jsem si užívala nádherného jarního sluníčka v lese a u rybníků. Úžasná zásobárna energie. Cestou jsem nasbírala mladé kopřivy a přidala k nim i podběl. A hned vám povím proč.
První jarní den je za námi, celá příroda se probouzí, jen ty lidi jsou nějak unavení. Že by jarní únava? Ale z čeho, říkáte si. V zimě jsme měli nastřádat sílu na celý rok. To ano, jenže zalézt do teplíčka a spát celou zimu jako medvědi nemůžeme. A jen malá hrstka lidí chodila spát v zimě kolem 9 hodiny večer a mohla vstávat až kolem 7 ráno, jedla jen teplé věci a nehonila se ani fyzicky ani psychicky. Jen v klidu odpočívala a střádala síly.
Ostatní – ta většina – musela chodit každý den do práce a absolvovat každodenní stresy. Potom fitko nebo nějaký pohyb abychom na jaře vypadali dobře. K tomu patří přeci i „zdravé studené saláty“. A večer, televize a počítače svítí stejně jako osvětlení naprosto všude. Spát se tak mohlo chodit celou zimu kolem půlnoci nebo i po ní.
A jsme u toho!
Celou zimu jsme si vlastně neodpočinuli. K tomu se přes zimu náš organismus zanáší a na jaře je potřeba ho hezky pročistit. Aby šlapal jako nový a únava by měla být pryč! Jenže ouha – kde je ten odpočinek, to nabrání sil?
Pokud jste jeli bez zastavení celou zimu, doporučuji vám k jarní očistě také odpočívat. Alespoň pár dní si dopřát opravdový relax pro své tělo i duši.
Důležitá věc pro jaro 2018 – První jarní den je sice za námi ale v přírodě to ještě na jaro nevypadá. Tato zima nechtěla dlouho přijít a teď se jí nechce zase dlouho odejít. Počkejte tedy se začátkem jarní očisty na přírodu. Až povolí mrazy, sleze sníh a opravdu začnou vylézat kopřivy, podběl a další bylinky. Nikam tento rok nepospíchejte.
Začátek jara je nejlepší čas pro kompletní očistu organismu a třeba i našeho okolí.
Využijme elixíry jara, které nám nabízí matka příroda.
1/ Vydejte se do přírody
Využijte prvních slunečních paprsků a nasávejte jaro. Příroda bují a na jaře má obrovskou sílu. Vždyť to všechno co spalo se teď neuvěřitelným tempem probouzí, pučí a vylézá ze semínek a z hlíny. Jen tak se projděte po nejbližším lese a nasávejte tu sílu a slunce.
2/ Při té procházce si nasbírejte kopřivy. Jsou zatím maličké, ale mají teď na jaře nejvíce síly a minerálů v sobě.
Možná si někdo z vás řekne – kopřivy – fuj, vždyť se jich snažím zbavit ze své zahrádky a vyhazuji je pokaždé jako plevel! Tak je jednou prostě nevyhoďte a přineste si je do kuchyně. A ty jarní maličké jsou nejlepší.
Věděli jste, že kopřiva:
– čistí krev, proto ji používáme na jaře do očistných kůr
– podporuje látkovou výměnu v celém organismu
– kopřivový čaj snižuje hladinu cukru v krvi a tím pomáhá naší slinivce
– pomáhá k pročištění jater a žlučníku, a nejlepší čas pro tuto očistu je právě na jaře
– má v sobě vysoký obsah železa a tím pomáhá při únavě a vyčerpání
– mladé listy kopřivy jsou bohaté na vitamín C
– je močopudná a propláchne tak ledviny i močový měchýř
– v minulosti byla používána pro růst vlasů.
Kde a jak kopřivy natrhat?
Jako všechny bylinky, zkuste najít místo někde v přírodě. Vyhněte se silnici i tradičním místům, kde se venčí pejskové. Zkuste les a jeho okolí. Můžete si vzít rukavice – ty malé potvůrky trochu pálí a žahají. A trhejte je do papírového sáčku nebo košíčku. Igelitky nechte doma.
A co s kopřivou až ji přinesu domů?
Čaj: 1-2 kopřivy spaříme horkou vodou a necháme chvilku louhovat. Pijeme 3-4 šálky denně. ( Jen pozor – je močopudný, tak večer už ho moc nepijte ať neběháte celou noc na záchod.) Když neseženete čerstvé kopřivy, tak 1 lžička sušených kopřiv na 1 šálek čaje.
Výluh na podporu růstu vlasů: 1 hrst čerstvých kopřiv zalejeme studenou vodou a přivedeme k varu. Hned stáhneme, necháme trochu vychladnout, scedíme a opláchneme jím umyté vlasy. Vmasírujeme do pokožky, necháme chvilku působit a vlasy vysušíme ( už nesmýváme). Pokud máme po ruce, společně ke kopřivám můžeme přidat březové a ořešákové listy.
Čerstvé kopřivy běžně přidávám do polévek, do vajíček, do nádivky a dělám z nich i špenát.
A když vám nějaké kopřivy zbudou – nevyhazujte je, ale usušte na zimu. Pomáhají také na odhlenění žaludku a dýchacích orgánů. A můžete je použít i ve směsi s jinýma bylinkama.
3/ A když už půjdete na brzkou jarní procházku, můžete si při té příležitosti nasbírat i maličká sluníčka zvaná podběl. Ten sice nebudete používat okamžitě, ale nasušíte ho a v zimě se bude náramně hodit. Je to vynikající lék proti kašli, bronchitidě, průduškovému astmatu a při horečkách. A je výborný.
Je potřeba ho hodně a dobře vysušit, protože obsahuje spoustu vody. Líbí se mu na ne úplně hezkých místech. Najdete ho kolem cest nebo kolem skládek ( tam ho ale nesbírejte), na neurovnané půdě a na okrajích lesa. Vyhněte se také cestám, kudy chodí hodně pejskařů!
Zatím si ho jen nasušte ( roste pouze brzy z jara) a jak ho používat si povíme na podzim.
4/ Jarní jaterní očistný čaj
Směs seženete už namíchanou v lékarnách nebo bylinkářstvích. Pijte ho alespoň 3 týdny a přibližně 1litr/den. Dělám si vždycky termosku ráno a popíjím celý den.
Játra jsou jednou z největších metabolických a detoxikačních továren v našem těle. A potřebují po zimě trochu nahodit, rozjet a očistit. Aby zase mohly plnit všechny své funkce.
Na játrech se za zimu odrazí více tučných a hutných jídel, méně čerstvého ovoce a zeleniny, méně pohybu, více smogu, někdo tam přihodil pár antibiotik, někdo jiné léky, přidávali jsme stresy a neviděli moc sluníčka. Na konci zimy se pak únava jater projeví v celkové únavě člověka, taháme nohy za sebou, máme málo energie. Vidíme sluníčko, chtěli bychom se rozjet, ale ne a ne se nějak nastartovat. Tady pomůže očistný jaterní čaj.
5/ Začněte pomalu cvičit
V klidu a pohodě. Zařaďte více chůze po přírodě, pak můžete přidat kolo, možná někteří, které to baví tak běhání. A až se tělo trochu nastartuje, můžete se rozjet naplno. Užívejte si přírody, která vás nabije daleko více nežli trénink v uzavřeném, případně klimatizovaném prostoru.
Určitě nezačínejte plným vysilujícím tréninkem, po kterém přijdete domů, padnete únavou a budete ještě více vyčerpáni nežli předtím. A přístě už se vám ani nebude chtít jít si zacvičit.
6/ Zkuste se více usmívat a odpočiňte si od věčného stresu.
Stres, zlost, vztek nám trvale naše tělíčko pěkně zanáší a poškozují.
O tom se více dozvíte v článku „5 věcí jak nastartovat svoji změnu„. A s tím souvisí i 5 principů Reiki. Které jsou nejen pro lidi pracující s Reiki energií 🙂
7/ Zvyšte množství vody, které vypijete za den a odlehčete váš jídelníček.
V případě, že se rozhodnete čistit, budou špatné látky a toxiny odcházet z těla. A aby vše odešlo v pohodě, pomůžeme tomu zvýšeným pitným režimem. Zkuste pít o cca 0,5l/den více nežli obvykle pijete. Pokud běžně vypijete 1l/den, pak se určitě nesnažte do sebe nalít 3l vody za den – utopíte se!
Pozor – káva, alkohol a černý čaj nám vodu naopak berou. Do pitného režimu se nepočítají!
Z jídelníčku na chvilku vynechejte nebo trochu snižte maso, vynechejte tučná jídla, zařaďte klíčky ( mají v sobě vitamíny a spoustu energie). Vypusťte dortíky a přeslazená jídla. Začíná vyrůstat pažitka, ředkvičky, jarní salát – využijte pro sebe jejich sílu.
Daleko více a do detailů rozebírám očistný jídelníček a recepty v eBooku: Zbavte se únavy! Tento eBook je jedinečným a komplexním průvodcem na Vaší cestě k životu plnému energie a radosti…
8/ Zajděte si na masáž
Klasická relaxační masáž celého tělíčka. Reiki, které vám dodá energii. Shiatsu, kde se terapeut bude věnovat přímo „jarním“ drahám jater a žlučníku. Jaký je rozdíl mezi Reiki a Shiastu se můžete dočíst v mém článku: Reiki nebo Shiatsu? – Co bude pro mě lepší?
9/ Reiki
Pokud pracujete s Reiki, dávejte si Reiki na oblast bederní páteře ( nabijete ledviny), na obě strany zepředu těsně pod žebry a částečně mít ruce na žebrech ( pokryjete játra, žlučník, slinivku a žaludek), a pak nezapomeňte na klasické polohy pro nabití energie.
A pokud ještě s Reiki nepracujete, tak se to můžete naučit na seminářích Reiki 1, které najdete zde >>
Nebo si nejprve můžete o Reiki něco přečíst. Napsala jsem pro Vás eKnížku Zázrak Reiki, kterou můžete získat zde >>>
Najdete v ní všechny základní informace o životní energii Reiki a kde a jak se s ní můžete naučit pracovat. K tomu získáte zdarma Pracovní sešit a budete moci začít pracovat na sobě ihned. A ještě dostanete zdarma poklad – eBook „Uzdravte své tělo“!
10/ Celou očistu podpoříte příjemnou večerní koupelí ve slané horké vodě. Sůl vytáhne z našeho organismu toxiny vylučované naší kůží. A je to neskutečně příjemné.
+1/ Vyházejte věci, které už nepotřebujete ze svého domova. I váš domov chce nastartovat, vyčistit a trošičku prokouknout s novým sluníčkem. Budete se pak cítit lépe!
++1/ A ještě něco navíc! Jarní očistu můžete podpořit potravinovými doplňky jako je Chlorella a Mladý ječmen. Obojí vám pomůže vyčistit trávení, detoxikuje tělo od jedů a sníží kyselost vašeho organismu. Mladý ječmen pak obsahuje také řadu minerálů, aminokyseliny ( podporují kromě jiného i funkci imunitního systému) a enzymy, které nám zlepší trávení a budeme tak mít více energie. Zároveň až bude venku trochu tepleji zařaďte syrovou zeleninu a ovoce.
+++1/ Ostropestřec mariánský, který nám vyčistí a zregeneruje buňky jater, posílí nám imunitu a je silným antioxidantem. Odbourává jedy a toxické látky v játrech a odvádí chemické příměsi, které se dnes používají ve většině potravin. Játra pak budou zase jako nová. Většinou je už zastoupen v jaterním čistícím čaji.
A hurá na jaro!
Získejme co nejvíce síly, kterou nám naše Matka Země i Otec Vesmír v tomto období nabízí!
Upozornění: Při dlouhotrvající silné únavě navštivte svého ošetřujícího lékaře.