Dýně, dýně a zase dýně!

Zdravím vás z nádherného slunečného babího léta. Tento podzim je opravdu nádherný. I když trochu netypický svými vysokými teplotami ale nádherný.

Užívám si ho, jak jen mohu. Trávím spoustu času venku většinou sběrem, sklízením a procházkami. Abych poté večer doma mohla kutit, vyvářet, zavářet, sušit a různě vše zpracovávat.

Matka Země nás tento rok opravdu obdarovává. Máme hojnost všeho kam s jen rozhlédnete. A nemyslím tím pouze jídlo….

Dýně, dýně a zase dýně!

Tak přesně tohle by mohlo být motto mých uplynulých 14-ti dní. Všude kam jsem se podívala byly dýně. Neočištěné, očištěné, nakrájené na kostky, sušící se, kandující se, pyré,… dýně v hrncích, dýně v mixéru, dýně ve sklenicích…. Prostě všude. 

Přes den jsem ošetřovala lidičky a večer jsem se nořila do nekonečného ale svým způsobem úžasného zpracovávání tohoto nádherného, leč obřího plodu 😊

Vyrostlo vám na zahrádce něco podobného? Nebo jste byli obdarováni nádhernou velikou dýní? A teď na ni koukáte a přemýšlíte co s ní? Nebo se na koupi krásné velké dýně chystáte ale máte obavy, že ji celou nezpracujete?

Pokud ano, tak tohle je čtení přesně pro vás. Možná, že tu získáte trochu inspirace na úplně nové dobroty, do kterých jste se nikdy předtím nepustili.

A proč se do zpracování dýně vůbec pouštět?

  • Protože je to úžasná potravina pro naše tělo.
  • Protože obsahuje spoustu vlákniny a naopak málo sacharidů.
  • Protože je jedním z nejlepších zdrojů betakarotenu, který tělo využívá na tvorbu vitamínu A, důležitého pro naše oči a dobrý zrak.
  • Protože je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin C a E, alfa-karoten a lutein.
  • Protože je bohatá na antioxidanty, které jsou důležité pro zdraví naší pokožky a chrání nás před chronickými nemocemi.
  • Protože z energetického hlediska vám dýně a dobroty z ní pohladí element Země ve vašem těle – tedy vaši slinivku, slezinu a žaludek. A vyživuje vaše tělo před nadcházející zimou.
  • Protože je nízkokalorická a má spoustu a spoustu dalších benefitů….
  • Protože konzervované potraviny z obchodu s obsahem dýně, ne vždy v sobě dýni skutečně obsahují. Ale určitě obsahují spoustu chemických látek, které si do svého těla dávat opravdu nepřejete….

Tak teď už víme, proč dýni konzumovat a zpracovávat. A nyní si řekneme i jak.

Já osobně dýně miluji a živím se s nimi celý podzim i část zimy. Jsou báječné na tisíce způsobů! Řeknu vám, co jsem z dýně tento rok připravila já. Co vám k tomu nemohu dát, je ta úžasná vůně, která naplňovala skoro celé 2 týdny náš dům od zdola až nahoru. Ale to sami zažijete, pokud se do zpracovávání dýně pustíte.

Toto je jedna kráska, která nám vyrostla. Nemohla jsem ji ani zvednout a tak jsme ji museli přetáhnout na kusu látky.

A pak začalo nekonečné zpracovávání, vymýšlení, hraní si s přísadama, ochutnávání, dolaďování chutí….. no prostě báječný proces. Vždycky zde říkám – kreativitě se v tomto procesu meze nekladou.

Pěstujete-li dýně, dobře víte, že pokud jsou vcelku, tak vydrží docela dlouho. Jakmile ji však nakrojíte, je třeba co nejrychleji ji zpracovat. Nakrojená sice vydrží pár dní v chladu, ale pak začne rychle hnít.

A co tedy s ní?

Je potřeba věnovat celé činnosti trochu času a Lásky. To věděly už naše babičky. Nejde to rychle ani honem, tak jak je zvyklá celá naše společnost dnes fungovat.

Nejprve než vůbec do dýně říznete, je dobré mít alespoň nějakou představu, co s ní chci dělat. A připravit si všechny potřebné ingredience, sklenice, skleničky, sušičku, více velkých hrnců,…. A v neposlední řadě si alespoň trochu rozvrhnout i ten čas.

Pak jí postupně začnu zpracovávat. Když se urodí takovýto obr, tak většinou vezmu nejprve půlku a tu začnu zpracovávat a poté teprve tu druhou, kterou zatím ponechávám v suchu, chladu a temnu.

První, co udělám je – vydlabu dužinu se semínky. Ty nejlepší, nejtlustší semínka dám hezky na ubrousek a na sluníčko sušit. Abych měla na jaře co zasadit. Dávám jich vždycky více, protože některé prostě nevzejdou. Ale to vůbec nevadí. Zbytek dužiny vyhodím na kompost. Jednu dobu jsem vybírala všechna semínka a sušila vnitřní jadýrka. Ale po pravdě – je to šílená práce…. A vyžaduje velikou dávku trpělivosti.

Kandovaná dýně

Nejzajímavější ale také na přípravu nejdelší je kandovaná dýně. Tu vždycky začnu připravovat jako první, protože její zpracování trvá nejdéle. Je třeba si pro ni rezervovat 3-4 dny. Jsou to dny, kdy pochopitelně můžete dělat zároveň i jiné věci. Kandování je však proces, který jednoduše neuspěcháte.

Nejprve se dužina dýně nakrájí na kostky cca 2x2cm.

Ty se pak 24hodin louhují ve vodě s kyselinou citrónovou.

Poté dýni slejete, propláchnete pod čistou vodou.

Poté ji budete opět 24hodin louhovat ve šťávě z pomeranče, vodě a cukru.

Pak ji necháte v této vodě, kde jste ji louhovali a přivedete k varu a jen pár minutek ji povaříte.

Jde o to ji nerozvařit ale zároveň ji nemít tvrdou… To se musí odhadnout…

Poté kostky dýně vytáhnete, necháte okapat a sušíte cca 10-15hodin. (záleží na tom kde a jak sušíte)

Nejlepší je sušení nad skutečnými kamny… Jo, ale ty má málokdo doma. Takže já ji nejdříve předsuším v horkovzdušné troubě na 50°C a poté ji přendám do sušičky a zde ji dosuším. A tady je třeba také odhadnout, kdy je hotová. Pokud se nedosuší začne vám plesnivět. Pokud se přesuší, nedá se jíst, protože je tvrdá jako kámen… Opět se to musí odhadnout….

Nakonec usušenou dýni dám do 4-litrové uzavírací sklenice a postavím na radiátor. Celou zimu je pak po ruce a v suchu a teple.

Dýňová šťáva / sirup

Po skončení kandování dýně vám jako vedlejší produkt zbyde šťáva z vyvařené dýně, pomeranče a cukru. Určitě to nevylévejte! Přidejte ještě trochu cukru a kyselinu citrónovou a chvíli povařte. Pak horké nalijte do sklenic a zavíčkujte. A máte na zimu báječnou šťávu.

Dýňový džem

Dýně samotná nemá zrovna moc výraznou chuť, ale výborně se hodí jako základ pro džem. Zde se kreativitě meze opravdu nekladou. Já dělám dýňový džem se zázvorem (to je můj nejmilovanější v zimě), s pomerančem, se skořicí a hřebíčkem, s hruškou i s jablky (v této době, kdy se sklízejí dýně je totiž spousta padaných jablíček a hrušek – a co s nimi, že…).

Dýňový kompot

Dýňový kompot si pamatuji z dětství. Nic moc nebylo a dýňový kompot nám moc chutnal. Pak ale nějak zmizel a přestali jsme ho připravovat. Proč netuším. Tak jsem se rozhodla tento rok ho udělat. No ono, když máte hafo dýně a už opravdu nevíte, tak prostě vymyslíte cokoli 😊

Naše babičky ho dělali s ananasovou trestí, aby chutnal jako ananas. Já jsem se pro tento rok rozhodla ho připravit s vůní vanilky, hřebíčku a skořice. A na závěr trochu rumu. Trochu se mě ho nevešlo do sklenic a tak mi zbyl v hrnečku. No lidičky to je mňamka – už se těším na zimu! Vlastně nechápu proč jsme ho přestali dělat???

Dýňové pyré

Zavařené dýňové pyré jsem dělala se solí a bez sole. Buď zapečete v troubě a nebo trošku povaříte v hrnci s minimem vody (dýně hodně vody pustí). A pak rozmixujete. Je to úžasná pomoc v zimě, když nemáte moc času a potřebujete vykouzlit rychlé, kvalitní a dobré jídlo. Můžete ho pak použít do čehokoli.

A co dalšího jsem dělala z dýně obříka?

Všem známou dýňovou polévku, dýňovou kaši, zapečenou dýni na slano i na sladko, dýňové muffiny a sušenky…..

Je toho opravdu hodně co můžete z takové dýně pro mlsné jazýčky doma vykouzlit.

Dýně je opravdu úžasná potravina.

Vždy jsem jen trochu smutná, když se na tzv. Halloween (přejatý svátek) vydlabou dýně a nechají se vcelku někde na schodech nebo na terase shnít. Tak tomu říkám – omlouvám se všem příznivcům halloweenu – plýtvání dary naší Matky Země!

Přeji vám krásné podzimní dny a ať se vše co budete z dýně vyrábět povede a skvěle chutná!

Blanka

PS: Ti, kteří jste v našem Klubu Reiki, tak tam naleznete i přesné recepty, jak všechny ty jmenované dobrůtky vyrábím a můžete tam sdílet i své další vychytávky…

Blanka Heltová
Specializuji se na znovunalezení zdraví, radosti a celkové rovnováhy u lidí, pomocí Reiki, Shiatsu a tradiční čínské medicíny. Můj příběh si přečtěte zde >> Blanka je také učitelem Reiki a pořádá semináře, kde učí lidi s Reiki pracovat. Termíny seminářů najdete zde >> Je autorkou eBooků Zdarma 5+ tipů, jak najít toho pravého učitele Reiki >> a Organove hodiny >> Autorkou jedinečného eBooku o Reiki Zázrak Reiki >> A autorkou eBooku Cesta k uzdravení Cesta k uzdravení >>
Komentáře