Zimní slunovrat a vánoce

Zimní slunovrat a vánoce

A je to tady – vánoce!

Nebo snad – ó ne, zase ty vánoce!

Pro někoho dlouho očekávané a radostné. A někdo by nejraději někam utekl, zmizel a objevil se až v novém roce.

Pro jednoho jsou vánoce časem pohody, klidu, vzpomínání, dětských radostí, zářících očí, radostného očekávání a splněných přání. Časem krásných vůní, znění jemňounké hudby, kterou můžeme vnímat jen při naprostém ztišení. Časem světla a tmy a časem tajemství. Časem rozjímání, časem kdy se vše zpomalí, k čemuž nám pomůže i paní Zima, která nás zahalí do elementu vody. My se pak znovu alespoň na pár chvil rozpomeneme, kdo jsme a co tu děláme. A začneme alespoň na chvíli vnímat i hlubiny svých srdcí.  Zpomalení nám otevře vnímání krásy okolo sebe a vidění  věcí, kterých bychom si v rychlosti ani nevšimli.

Pro druhého však mohou být vánoce a čas předvánoční,  časem největších stresů a takzvaného vánočního šílenství. Snaží se stihnout co nejvíce práce, oběhnout nákupní centra a skupovat, co pod ruku přijde. Poklidit celý byt i okolí. Nikde nesmí zůstat ani smítko. Co by si o nás pak druzí pomysleli, že? Během svátků pak stihnout navštívit všechny, na které celý rok nebyl čas. A Silvestra pořádně oslavit. Pak přijde Nový rok a člověk se zhroutí vyčerpáním, případně dalšími vlivy a přemýšlí, jak proboha další den půjde znovu do práce. A kolo se začne točit nanovo. Beze změn.

V našem zrychleném světě možná někomu trochu uniká skutečné kouzlo vánoc. To proč tu vlastně oslavy jsou.

Když se ohlédneme do minulosti a přistaneme v dávné pohanské době. Zjistíme, že se vlastně neslavily vánoce stejně jako dnes. Lidé žili semknuti s přírodou a slavili zimní slunovrat.

Tento rok připadá zimní slunovrat na 21.12.2017.

Proč slunovrat?

Protože právě v den zimního slunovratu se k nám začíná navracet slunce. Je to svátek světla a znovuzrození slunce.  Znovuzrozené slunce přináší světlo, teplo a nový život. A to byl veliký důvod k oslavám a radosti.

landscape-1799006_1920

Je to den, který má nejdelší noc. Po něm, se noci a doba tmy začíná zkracovat a pomalu ale jistě se začínají prodlužovat dny. Ač nám to ještě chvíli vůbec nepřijde.

Na tento den se zapalovaly svíčky jako symbol přicházejícího slunce. Zároveň však svíčky pomáhaly odstranit temnotu a temné energie. Protože byla nejdelší noc. Měly tedy i funkci ochrannou. Noc se považovala ze čarovnou a byl čas k věštění a pohledům do budoucnosti. Krájela se jablíčka, lilo olovo, házelo se střevícem, ze skořápek ořechů se vyráběly lodičky se svíčkami, … Některé z těchto zvyků zůstaly až dodnes.

S příchodem křesťanství, byly pohanské svátky potlačeny a oslavy posunuty. Začaly se slavit vánoce a narození Ježíška. Zrození zůstalo. Malé dítě přináší světlo do tmy. Narodilo se v Betlémě a přišli ho oslavovat i králové.

V dnešní době se duch vánoc začíná pomalu vytrácet pod rouškou blahobytu, hromadění a předhánění se, který dárek bude dražší či větší. Stoly se prohýbají pod jídlem a pitím. Lidé jsou „šťastní“, že mají volno a nemusí do práce. Vzdálenost mezi nimi se jaksi zvětšuje i když se o vánocích setkají. Uniká tak trochu původní smysl oslav.

Oslava a radost ze zrození Světla.

Stačí jen malá svíce aby prozářila i tu nejtemnější tmu.

Svicka_M

Proto Vám přeji, abyste se alespoň na pár okamžiků zastavili v tom předvánočním nebo vánočním shonu a uvědomili si, co pro Vás vánoce skutečně znamenají.

Přeji Vám klidné a zároveň radostné prožití svátků vánočních. Přeji Vám chvilku setrvání se svými předky a vzpomenutí si na zrození Světla a to i ve Vašich srdcích. Přeji Vám šťastné okamžiky překvapení, zářící oči dětí i cinkání zvonečků. Přeji Vám chvilku bez dechu sledovat překrásné sněhové vločky, které nám příroda připravila. Přeji Vám na chvilenku zavřít své oči a snít.

Přeji Vám spoustu zdraví, radosti, spokojenosti a Lásky do celého roku 2018. A přeji Vám také křišťálově čisté a radostné myšlenky. Neboť Vaše myšlenky jsou to, co jako první tvoří Vaši realitu a svět okolo Vás.

Přeji Vám abyste nezůstali jen u chvilkového vánočního snění, ale své sny uskutečnili a žili. K tomu Vám přeji vnitřní sílu, odvahu, vůli a vyrovnanost na Vaší cestě životem v novém roce. Přeji Vám jasnost, jednoduchost a nadhled pro Vaše konání. Přeji Vám nekonečné množství rozzářených očí a úsměvů na Vaší tváři i na tvářích okolo Vás. Přeji Vám vášeň pro všechno co děláte.

Krásné vánoce a šťastný nový rok 2018!

Blanka @

Blanka Heltová
Specializuji se na znovunalezení zdraví, radosti a celkové rovnováhy u lidí, pomocí Reiki, Shiatsu a tradiční čínské medicíny. Můj příběh si přečtěte zde >> Blanka je také učitelem Reiki a pořádá semináře, kde učí lidi s Reiki pracovat. Termíny seminářů najdete zde >> Je autorkou eBooků Zdarma 5+ tipů, jak najít toho pravého učitele Reiki >> a Organove hodiny >> Autorkou jedinečného eBooku o Reiki Zázrak Reiki >> A autorkou eBooku Cesta k uzdravení Cesta k uzdravení >>
Komentáře
  1. Dita Zatkova napsal:

    Nahodou jsem se dostala na vase stranky.Je to nadhera,co pisete,chyta to za srdce.
    Take vam preji krasne vanocni svatky,plne pohody,klidu a lasky a radosti a to i v pristim roce a vlastne stale!!Dita

Komentáře nejsou povoleny.