Magie Letního Slunovratu a Svatojánské noci

Právě dnes 21.6. k nám přichází Letní Slunovrat a vzápětí za ním tajemná Svatojánská noc.

Na Letní Slunovrat Slunce vstupuje do znamení Raka a dosahuje obratníku Raka. Sluneční paprsky v poledne tu dopadají přímo kolmo k zemi.  Je nejdelší den a nejkratší noc. Začíná tak astronomické léto.

Letní Slunovrat a Svatojánská noc jsou hned 2 velké svátky, které ctili naši předkové. Vždy se tyto dny oslavovaly na celém světě. Letní Slunovrat slavili už Keltové i Slované. Byl to svátek Ohně a Vody.  Zapalovaly se posvátné hranice a tančilo se kolem nich. Sbíraly se byliny, dělaly se z nich věnce,  posílaly se po vodě a zdobilo se jimi stavení, lidé, studánky a prameny. Věřilo se, že byliny utržené v těchto dnech mají největší moc a nejsilnější účinky. Žehnalo se dobytku i úrodě.  Oheň vyháněl zimu a chlad. Voda zaručovala vláhu pro dobrou úrodu. Začíná období hojnosti a plodnosti.

Svatojánská noc se poté začala slavit s příchodem křesťanství a oslavou Jana Křtitele.  Stejně jako „pohanský“ svátek Letního Slunovratu oslavuje vláhu, úrodu, hojnost, plodnost, Lásku a příchod léta. Pálily se Svatojánské ohně. Radovalo se a tančilo se.

O Svatojánské noci se otevírá země a vynáší na světlo své poklady a zároveň se otevírají brány do jiných světů. Pozor ale na noční les. V lesích tančily divoženky a lesní ženy a lákaly mládence do kruhu, kde ho utančily k smrti… V lese můžete také vidět bludičky / světlušky, které vás mohou svést z cesty a zavést do bažin… Nicméně, když se vám poštěstí je vidět jsou opravdu nádherné a je to nezapomenutelný zážitek.

Každopádně oba tyto svátky jsou protkány tajemstvím, kouzlem, magií, oslavou života a radosti.

Tento týden si tak, jako každý rok, nechávám volný. Je to týden, kdy se toulám po lukách a lesích a sbírám bylinky. Zároveň vnímám obrovskou sílu a energii, která pulzuje v tento čas přírodou nyní možná ještě více než v předchozí roky.  Naše Matka Země se mění a lidstvo stojí na vrcholu své transformace, podporováno nevýslovnou silou Matky Země a Světelných bytostí.

A které byliny už jsou k nalezení?

V přírodě už najdete (podle toho kde žijete – na horách je vždy vše trochu posunuté. Já chodím v těchto dnech po středních Čechách) :

 • Květ bezu černého – ten už je v plném květu všude. Zde už pomalu odkvétá
 • Jitrocel
 • Heřmánek je také v plném květu (pozor neplést s rmenem)
 • Začíná kvést třezalka tečkovaná – pro sušení i výrobu Svatojánského oleje
 • Růže kvetou snad už také všude – okvětní lístky pro nádherný růžový olej
 • Řebříček teprve kvést začíná
 • Komonice už je také vidět
 • Mateřídouška mi zatím ještě nekvete
 • Lípa je těsně před rozpukem, ale ve vyšších oblastech jí to asi ještě chvilku potrvá
 • Kontryhel už jsem zahlédla ale ještě malý
 • Divizna ta si ještě dává na čas…

No uvidíme, co všechno v tomto magickém týdnu nasbíráme.

A když už jsme u bylinek, prosím dodržujte při jejich sběru několik opravdu důležitých pravidel:

 • Sbírejte vždy jenom ty byliny, které opravdu dobře znáte! Pokud si nejste jistí – vyfoťte si ji a doma pak zjistěte o kterou bylinku se jedná.
 • Sbírejte v čisté přírodě. Na své zahrádce, na loukách, v lesích. Nikdy ne v blízkém okolí stříkaného pole, neb si domů tak můžete přinést nehezký chemický koktejl…
 • Sbírejte jen to, co zpracujete a to, co spotřebujete. Určitě nepotřebujete všeho tunu!
 • Sbírejte jen „suché“ byliny – tj. ne po dešti!
 • Hned jak přijdete domů, tak byliny zpracujte – nenechávejte je čekat až…
 • Nesušte je na přímém slunci ale v přítmí (dříve se vše sušilo na půdách) a usušené ukládejte do tmavých nádob.
 • Nikdy prosím nesbírejte bylinky, které jsou chráněné a kterých je málo!
 • Buďte k bylinkám i Matce Zemi ohleduplní.

S naším Klubem Reiki se vydáváme na oslavu Svatojánské noci a sběr kouzelných bylinek. Celý pátek a sobotu se budeme pohybovat v energii přírody a v nádherné bylinkové zahradě.

Pokud ještě nejste v našem Klubu Reiki a chtěli byste se k nám přidat, je nutné absolvovat minimálně Reiki 1 seminář u mě nebo ho mít absolvovaný od Mirka Čapka. Poté se můžete zaregistrovat. Termíny dalších Reiki 1 seminářů najdete zde: https://blankaheltova.cz/prihlaska-na-seminar-reiki-1/

A co můžete udělat o Letním Slunovratu a Svatojánské noci přímo vy doma?

Zkuste si večer vyjít ven do zahrady / parku / na terasu a zapálit si tam svíčku jako Oheň. Být chvíli v tichosti sám/a se sebou a vnímat energii naší Matky Země. Můžete ji i poděkovat za všechny dary, které dostáváte……Vše je na vás….

Přeji i vám ostatním, kdo s námi nebudete abyste si užili Letní Slunovrat a Svatojánskou noc v léčivé energii a magii Matky Země.

Blanka Heltová
Specializuji se na znovunalezení zdraví, radosti a celkové rovnováhy u lidí, pomocí Reiki, Shiatsu a tradiční čínské medicíny. Můj příběh si přečtěte zde >> Blanka je také učitelem Reiki a pořádá semináře, kde učí lidi s Reiki pracovat. Termíny seminářů najdete zde >> Je autorkou eBooků Zdarma 5+ tipů, jak najít toho pravého učitele Reiki >> a Organove hodiny >> Autorkou jedinečného eBooku o Reiki Zázrak Reiki >> A autorkou eBooku Cesta k uzdravení Cesta k uzdravení >>
Komentáře