Co je to Shiatsu?

V minulém článku jsem Vám představila slovo Reiki a teď musím napravit ještě jeden malý restík:

Představuji Vám ještě jednoho báječného uchazeče o zlepšení Vašeho zdraví a tím je Shiatsu.

Pokud slovo Reiki znalo pár lidí okolo mě, pak musím říci, že slovo Shiatsu zná opravdu jen malá hrstka lidí. A přitom je to neocenitelný poklad na cestě za zdravím!

Tak jdeme na něj – připraveni na seznámení?

Čím je Shiatsu pro mě?

Shiatsu je pro mě úžasnou metodou, jak probudit tělo.

Shiatsu je pro mě nádherným uvolněním a vysypáním batůžku, který si většina z nás tahá na zádech. Myslím to vážně. Nevšimli jste si ještě toho co taháte na svých zádech? No jen se tam podívejte! Že tam nic není?

Batůžky, které vidíme a jdou sundat.

Batůžky, které vidíme a jdou sundat.

Víte naprostá většina lidí z naší civilizace si nosí na zádech denně velký batoh a stále ho doplňuje.

Ono když jdete na tůru a vezmete si na záda batoh, pak jasně víte, kolik kilogramů v něm máte a také víte co unesete. Na začátku tůry je ten batoh vždycky tak nějak lehčí a na konci nějak ztěžkne, i když vodu vypijete a svačinu sníte. Ale nakonec přijdete domů a batoh sundáte – to je najednou úleva, že!

A teď si představte, že na svých zádech denně nosíte takový batoh, který většinou nesundáte, když přijdete domů. Je plný emocí, vzteků, výčitek, urážek, naštvání, denních stresů, negativních myšlenek které se vám stále dokola honí hlavou. Je plný denních starostí a obav nebo vašich strachů,….. Ke všemu není lehké ho sundat, protože o něm obvykle ani nevíte a nevnímáte ho! Protože on není vidět! Protože on se nedá zvážit a vy pak vlastně ani netušíte, kolik si na ty svý záda denně nakládáte! A to je promiňte mi to slovo – průser….

Batoh, který nosíme denně, nevidíme ho a nejde sundat.

Batoh, který nosíme denně, nevidíme ho a nejde sundat.

Tenhle batůžek začínají lidé nosit ve chvíli, kdy pomalu vyrůstají z dětství. Ale to je zatím lehounký jako pírko a ani o něm nevíme. Ale tím jak dospíváme, potkáváme se s realitou a pak zabředáváme do starostí, práce a vyjetých kolejí, do něj občas přihazujeme. Tu naštvání, tu prohra, tu vztek,…. a ono se to pomaličku kupí. Až do té doby, kdy má člověk rodinu, chodí denně do práce, řeší spoustu starostí a stresů. Pak si najednou uvědomí, že je vlastně unavený, že ho začínají bolet záda,  začíná mít zdravotní problémy, že má pocit, jakoby ušel dlouhou tůru a táhne na sobě obrovský batoh, který nejde sundat.

A při Shiatsu masáži ten obrovský batoh vezmeme a co nejvíce z něho  vysypeme. Abyste se mohli zase nadechnout, radostně si poskočit a aby se vám šlo zase lehčeji!

Shiatsu je pro mě čas plně a vědomě věnovaný mému tělu. Péči o mé tělo a o sebe. Je pro mě zastavením a nabráním síly. Je pro mě vyrovnáním věcí, které jsem si rozházela emocemi nebo třeba i špatným jídlem.

Shiatsu je pro mě skutečnou prevencí. Protože pokud jde o prevenci, tak se pracuje na věcech, které jsou zatím pouze v energetickém nepořádku. A pomocí Shiatsu se dají do rovnováhy a tím se ve fyzickém těle vůbec nemusí projevit. Neboli – problém je zažehnán a opraven ještě předtím, nežli něco začne skutečně bolet.

Co to v praxi znamená? Člověk se cítí zdráv a je zdráv i z lékařského hlediska, jen ho občas něco bolí nebo trápí. A on si řekne: „Je přeci normální se cítit zdráv a bez bolestí i když jsou jen občasné.“ A začne se sebou něco dělat a přijde na Shiatsu masáž. Na Shiatsu pak pomocí čínské diagnostiky vidíme někde maličkou nerovnováhu a tu vyrovnáme. Ještě dříve nežli cokoli začne bolet a než se něco objeví fyzicky. Tak to je pro mě opravdová prevence.

Shiatsu je pro mě cestou ke zdraví.

Když vidím klienty, kteří ke mě přišli a nemohli se pohnout a po pravidelných Shiatsu masážích se zase hýbou. Lidé, kteří jsou pod věčným stresem a tlakem v práci se pomalu začnou uvolňovat, nebo si alespoň pravidelně přicházejí odlehčit svůj batůžek. Lidé, kteří nemohou dlouhodobě pořádně spát, po Shiatsu masáži zpravidla usnou a spí celou noc. Lidé, kteří mají dlouhodobé a chronické problémy na těle i na duši se po Shiatsu začínají zlepšovat. Pomalu, postupně – ne skokem. Vždyť někdo si své problémy sebou tahá už roky nebo i desítky let. Pak není možné aby po 1-né masáži vše odešlo.

A tohle vidět a slyšet je prostě krása. A proto mě Shiatsu baví a ráda s ním pracuji.

A co to tedy to Shiatsu je?

Co je to Shiatsu

Shiatsu je masáž pocházející z Japonska.

V přesném překladu znamená Shiatsu tlak prsty.

Slovo a název Shiatsu se používá od roku 1915. Ale tato masáž se používá již tisíce let a její kořeny sahají až k počátkům tradiční čínské medicíny. Takže žádná novinka to zrovna není.

Meridiany_cely_clovekShiatsu pracuje s energetickými drahami lidského těla, kterým se říká meridiány. Terapeut tlakem prstů pak působí v naprosto přesných bodech na těchto drahách, a těm se říká akupunkturní body. Stimuluje tyto body svými prsty a zároveň vyrovnává tok energie po celé dráze. Tím se aktivují dráhy a samouzdravující systém lidského těla. Zároveň při tom probíhá čištění (třeba i vysypávání batohu, jak jsem o tom mluvila na začátku) a protažení potřebných částí těla.

Shiatsu probíhá na tatami ( desky na podlaze, které zateplí a nepouští chlad a vlhko z podlahy) a futonu ( příjemná „měkká“ matrace). Člověk je oblečený do tepláků a trička aby se cítil volný a zároveň se mohl protahovat.

Shiatsu ale není jen samotná masáž. Terapeut vám může doporučit změnu stravy, ukázat vám cvičení, které můžete dělat sami doma a které vám pomůže. Může vás také chvíli doprovázet na vaší cestě a pomoci vám odhalit co je příčinou vašeho zdravotního problému a jak by bylo dobré na příčině zapracovat, aby se problém už neopakoval. Může vám pomoci najít vaše špatné návyky a poradit, jak je změnit k lepšímu. To jestli pomoc využijete je už naprosto jen a jen na vás.

Po Shiatsu masáži se tělo většinou začne čistit a zbavovat se největších nečistot a jedů, které v sobě člověk už dlouho nosil. Je potřeba tedy hodně pít ( vodu, ne alkohol) aby vše bylo odplaveno.

Shiatsu vám pomůže při bolestech zad a pohybového aparátu ( Páteř, plotýnky, klouby – ramena, lokty, zápěstí, kyčle, kolena, kotníky,…). Pomůže vám pokud Vás trápí stálý stres a nespavost. Pokud jste stále vytočení a naštvaní a už vás to nebaví. Pomůže při chronické únavě, když ráno vstáváte jako zmlácení a nebo když vaše nohy jsou těžké a prostě je taháte za sebou. Když máte chronické gynekologické potíže, chronickou zácpu, nebo další chronické věci. Při většině problémech jste už navštívili lékaře ale nelepší se to. Shiatsu to bude pomaličku dávat do rovnováhy.

Shiatsu funguje skvěle jako prevence.

Shiatsu mám ráda, protože se dívá na člověka komplexně a řeší příčiny problémů. Nehasí pouze příznaky a bolesti, které člověk má. I když ty se většinou pohnou k lepšímu také.

Přeji Vám abyste mohli Shiatsu vyzkoušet, vyřešit si své problémy a začít více vnímat své tělo a duši.

Přeji vám zdraví, radost a hravost na vaší cestě životem.

Blanka

A pokud byste chtěli Shiatsu raději hned vyzkoušet nežli o něm jenom číst, pak se můžete objednat rovnou zde:  www.blankaheltova.cz/shiatsu-osetreni-info/

Blanka Heltová
Specializuji se na znovunalezení zdraví, radosti a celkové rovnováhy u lidí, pomocí Reiki, Shiatsu a tradiční čínské medicíny. Můj příběh si přečtěte zde >> Blanka je také učitelem Reiki a pořádá semináře, kde učí lidi s Reiki pracovat. Termíny seminářů najdete zde >> Je autorkou eBooků Zdarma 5+ tipů, jak najít toho pravého učitele Reiki >> a Organove hodiny >> Autorkou jedinečného eBooku o Reiki Zázrak Reiki >> A autorkou eBooku Cesta k uzdravení Cesta k uzdravení >>
Komentáře