A je tady LÉTO!

Blanka léto, Austrálie

A je tady LÉTO!

Tak jsme se konečně zase dočkali! Slunce, horké letní dny a teplé noci, lehké šatečky, šortky, trička, školní výlety a za chvíli tu bude konec školního roku. A pak – no přeci prázdniny a dovolené!

Těšíme se na to celý rok. Děti si užívají 2 měsíce prázdnin, my alespoň 14 dní v kuse dovolenou. Volno a jen tak se poflakovat a odpočívat. Vidět nové kraje, nadechnout se slaného mořského vzduchu, nebo cítit příjemný chládek na chatě, nebo prodýchávat čistý horský vzduch a rozhlédnout se hluboko a daleko do údolí a krajiny. No prostě nádhera 🙂

Austrálie, klokan

Celá příroda venku už je zelená. Je to ale na rozdíl od zářivé jarní zelené, už taková tmavá zelená, která už je zpevněná silným sluncem. Začínají nám růst a kvést všeliké rostlinky a bylinky. Léto je nejkrásnější měsíc pro sběr bylinek všeho druhu.

A co nám na léto říká naše tělo?

Biologické léto pro tělo začalo 3.6.

Podle čínské medicíny celé léto vládne element OHNĚ. Nejvíce v tomto období jsou zatíženy orgány: srdce, tenké střevo a ochránce srdce. Takže pozor na ně! A denní doba pro oheň je kolem poledne ( před polednem a po poledni). Více o orgánech se dozvíte v mém eBooku zdarma – Orgánové hodiny.

OHEŇ rozsévá horko a my se obvykle potřebujeme chladit. k tomu nám pomůže čaj z máty a zelený čaj. Oba mají chladivý efekt.  Pozor jen, nechlaďte se ledem! Způsobíte sice rychlé ochlazení ale následně pak ještě rychlejší rozpálení. Vyhněte se proto ledovým nápojům, které ještě umocníte kostkama ledu.

Já osobně v létě piji odraženou vodu, vodu s lístky máty, vlahý mátový a zelený čaj. Občas jdu na zahrádku a posbírám kvítka sedmikrásky, mateřídoušky, lístky máty a meduňky a udělám čajík, který nechám jen tak odstát.

Pozor hodně ohně nás může spálit! Nezapomeňte na čepky, kloboučky, slamáky, šátečky a volné chladivé nejlépe lněné nebo bavlněné oblečení. Slunce užívejte s rozumem. Nemusíte být hned jako špekáčci! Naše pleť je zvyklá na sluníčko v naší zemi a také jen postupné. Pokud se přesunete na hory či k moři, kde je sluníčko o hodně silnější, buďte opatrní!

V létě pijte více vody a nezapomeňte zařadit i minerálky nebo si přidávat do vody minerály. Jak chcete. V létě totiž při pocení odchází více minerálů nežli obvykle a při jejich nedostatku nás může rozbolet hlava, nebo můžeme pocítit křeče v nohách,…

OHEŇ nám dává světlo a teplo. Je to nejaktivnější období za celý rok. Dodává nám nadšení a sílu. Je světlo pozdě do noci i brzy z rána. V létě brzy vstáváme a pozdě chodíme spát. Oheň v nás rozpaluje zamilovanost a sexualitu. (Pozor jen na žárlivost, také pochází z ohně a vzplane velmi rychle!)  Léta si prostě máme užívat plnými doušky. A hlavně přírody a lásky! Takže vypnout TV a počítače a ven!

V létě nabereme nejvíce síly a energie pro celý rok.

V horkém létě si klidně dopřáváme studené zeleninové a ovocné saláty.  Můžeme se klidně, jak někteří říkají, i napást venku.

Prostě v létě kdo můžete přesuňte se ven, na chaty, hory, tábory, k moři. Kamkoli ale ven a nasbírejte slunce, teplo, sílu a energii na celý rok! Smějte se, zpívejte, tancujte!

 

Léto také miluji pro slunce a květy a kvítka všeho druhu. Pojďme na louku a do lesa! Kromě báječné relaxace, tam najdete i spoustu léčivých věcí.

Začalo to květem černého bezu – jeho koláče kvítečků kvetou právě v této době. Už začal kvést i v horských oblastech. Je z něj výborná šťáva ( buď pro okamžitou spotřebu bez konzervantů, vydrží déle v ledničce, nebo s konzervantem – nejčastěji kyselinou citrónovou, a šťáva pak vydrží až do zimy) a nebo nasušíte kvítka a můžete přidávat v zimně do čajových směsí. Je slaďoučký. Dokonce se květy dají obalit do těstíčka a opéct. Prostě mňamky.

Pak jste už určitě narazili na koberce sedmikrásek ( sedmikráska chudobka). Sedmikrásko krásko….  Tu suším a používám do čajových směsí. Ale můžete s ní posypat i salát.

sedmikráska chudobka

Koberce pampelišek už odkvetly a někteří z vás už máte doma vynikající pampeliškový med. Ale je možné použít také druhou část a tou je kořen pampelišky. Ten omýt, nakrájet a usušit. Usušený pak můžeme kdykoli použít na čaj nebo jen tak rozkousat a žvýkat. Není vůbec hořký! Chutná jako oříšky. Ocení ho diabetici a pak naše játra a slezina, protože očišťuje náš organismus od jedovatých látek. Listy můžete rozkrájet do salátů. Ne nadarmo se jmenuje smetánka lékařská!

Už se také všude objevila kokoška. Ne Kokoška z pohádky Šíleně smutná princezna ale kokoška pastuší tobolka. Bylinku, kterou najdete u cest, roste mezi kamením a pískem. Většinou se jí lidé snaží zbavit, protože je to pro zahrádku plevel.

kokoška pastuší tobolka

Dále najdete už i kontryhel, říká se mu občas ženský plášť, protože jeho lístky vypadají jako rozložený krásný pláštík. A je to také bylinka na ženské nemoci. Používá se hodně s kokoškou a řebříčkem na krvácivost, úpravy menstruace…

kontryhel

Takže ženy, ještě si neopomeňte nasbírat řebříček obecný. Je sice hodně hořký, ale je nenahraditelný pro naše měsíční záležitosti ( pravidelná a bezbolestná menstruace). Čistí také krev, řeší problémy s dělohou, vaječníky a vejcovody, výtoky,  pomáhá ledvinám a močovému měchýři, odstraňuje křeče a je dobrý i na žaludek ( křeče).

řebříček obecný

A když už jsme u těch ženských věcí, tak aby to bylo vše, je dobré mít přesličku. Ale tady pozor přesličku rolní NE lesní! Je to velký rozdíl. Dobře si ji prohlédněte než ji utrhnete. Přeslička rolní je kromě ženských problémů velmi pomocná i při nemocech ledvin a močového měchýře.

Do příjemných zimních čajových směsí si můžete nasbírat listy maliníku, ostružiníku a jahodníku.

Za pár dnů a někde týdnů se nám rozvine lípa ( lípa velkolistá, srdčitá). Její kouzelné voňavé kvítka, nasušíme a v zimě přidáváme do čajových směsí při nachlazení nebo chřipce.

V plném květu pak můžete sbírat i slaďoučkou mateřídoušku. V zimě ji pak oceníte do čajíků při nachlazení, chřipkách, kašli, problémy s průduškama,…

A pohlazením na naše nervy je třezalka tečkovaná. Její zářící žluté kvítky a tečkované lístky nám pomohou při nervech, stresech a psychickém vyčerpání.

třezalka tečkovaná

Léto je stvořené na toulání se po loukách a lesích a sbírání bylinek. A nebo se jen tak můžete toulat, dívat se po kouzelné krajině české a u toho si  utrhnout pár snítek bylinek a večer si z nich připravit lahodný čajík.

Bylinek je v létě spoustu, já jsem zde uvedla jen ty nejznámější a nejdůležitější.

Přeji vám krásné léto a užijte si prázdniny a dovolenou!  Já si léta užívám také. Poslední Reiki seminář je tento víkend a další až na konci srpna. Blanka 🙂

Blanka Heltová
Specializuji se na znovunalezení zdraví, radosti a celkové rovnováhy u lidí, pomocí Reiki, Shiatsu a tradiční čínské medicíny. Můj příběh si přečtěte zde >> Blanka je také učitelem Reiki a pořádá semináře, kde učí lidi s Reiki pracovat. Termíny seminářů najdete zde >> Je autorkou eBooků Zdarma 5+ tipů, jak najít toho pravého učitele Reiki >> a Organove hodiny >> Autorkou jedinečného eBooku o Reiki Zázrak Reiki >> A autorkou eBooku Cesta k uzdravení Cesta k uzdravení >>
Komentáře
 • Stáhněte si eBook ZDARMA

  Vynikající učitel to je naprosto neocenitelná věc na Vaší cestě! Najděte si toho nejlepšího a Váš život se změní! 5tipu_FINAL

  Proč máte zadat Vaše jméno a e-mail? Abych Vám mohla eBook zdarma někam poslat :-) Kromě eBooku zdarma se můžete těšit přibližně 1x měsíčně na další informace z oboru Reiki, zdraví a osobnostního rozvoje, které Vám pomohou na Vaší cestě. Budu je posílat já osobně - Blanka Heltová. Ze zasílání se můžete kdykoli odhlásit kliknutím na tlačítko Odhlásit v každém zaslaném e-mailu. Vaše osobní údaje jsou u mě v bezpečí a budu je na základě Vašeho souhlasu zpracovávat podle zásad vycházejících z české a evropské legislativy: Zásady ochrany osobních údajů
 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • eBook Zázrak Reiki
  eBook Zázrak Reiki Vám znovu rozzáří Váš život! Ukáže Vám cestu k Vašemu zdraví a radostnému životu plnému energie. Zazrak_3B_set_FINAL
 • eBook Cesta k uzdravení

  10 praktických a jednoduchých kroků k uzdravení Vašeho těla, mysli a duše a udržení si trvalého zdraví.