Tak jsme se konečně zase dočkali! Slunce, horké letní dny a teplé noci, lehké šatečky, šortky, trička, školní výlety a za chvíli tu bude konec školního roku. A pak – no přeci prázdniny a dovolené!
Těšíme se na to celý rok. Děti si užívají 2 měsíce prázdnin, my alespoň 14 dní v kuse dovolenou. Volno a jen tak se poflakovat a odpočívat. Vidět nové kraje, nadechnout se slaného mořského vzduchu, nebo cítit příjemný chládek na chatě, nebo prodýchávat čistý horský vzduch a rozhlédnout se hluboko a daleko do údolí a krajiny. No prostě nádhera 🙂
Celá příroda venku už je zelená. Je to ale na rozdíl od zářivé jarní zelené, už taková tmavá zelená, která už je zpevněná silným sluncem. Začínají nám růst a kvést všeliké rostlinky a bylinky. Léto je nejkrásnější měsíc pro sběr bylinek všeho druhu.
Biologické léto pro tělo začalo 3.6.
Podle čínské medicíny celé léto vládne element OHNĚ. Nejvíce v tomto období jsou zatíženy orgány: srdce, tenké střevo a ochránce srdce. Takže pozor na ně! A denní doba pro oheň je kolem poledne ( před polednem a po poledni). Více o orgánech se dozvíte v mém eBooku zdarma – Orgánové hodiny.
OHEŇ rozsévá horko a my se obvykle potřebujeme chladit. k tomu nám pomůže čaj z máty a zelený čaj. Oba mají chladivý efekt. Pozor jen, nechlaďte se ledem! Způsobíte sice rychlé ochlazení ale následně pak ještě rychlejší rozpálení. Vyhněte se proto ledovým nápojům, které ještě umocníte kostkama ledu.
Já osobně v létě piji odraženou vodu, vodu s lístky máty, vlahý mátový a zelený čaj. Občas jdu na zahrádku a posbírám kvítka sedmikrásky, mateřídoušky, lístky máty a meduňky a udělám čajík, který nechám jen tak odstát.
Pozor hodně ohně nás může spálit! Nezapomeňte na čepky, kloboučky, slamáky, šátečky a volné chladivé nejlépe lněné nebo bavlněné oblečení. Slunce užívejte s rozumem. Nemusíte být hned jako špekáčci! Naše pleť je zvyklá na sluníčko v naší zemi a také jen postupné. Pokud se přesunete na hory či k moři, kde je sluníčko o hodně silnější, buďte opatrní!
V létě pijte více vody a nezapomeňte zařadit i minerálky nebo si přidávat do vody minerály. Jak chcete. V létě totiž při pocení odchází více minerálů nežli obvykle a při jejich nedostatku nás může rozbolet hlava, nebo můžeme pocítit křeče v nohách,…
OHEŇ nám dává světlo a teplo. Je to nejaktivnější období za celý rok. Dodává nám nadšení a sílu. Je světlo pozdě do noci i brzy z rána. V létě brzy vstáváme a pozdě chodíme spát. Oheň v nás rozpaluje zamilovanost a sexualitu. (Pozor jen na žárlivost, také pochází z ohně a vzplane velmi rychle!) Léta si prostě máme užívat plnými doušky. A hlavně přírody a lásky! Takže vypnout TV a počítače a ven!
V létě nabereme nejvíce síly a energie pro celý rok.
V horkém létě si klidně dopřáváme studené zeleninové a ovocné saláty. Můžeme se klidně, jak někteří říkají, i napást venku.
Léto také miluji pro slunce a květy a kvítka všeho druhu. Pojďme na louku a do lesa! Kromě báječné relaxace, tam najdete i spoustu léčivých věcí.
Začalo to květem černého bezu – jeho koláče kvítečků kvetou právě v této době. Už začal kvést i v horských oblastech. Je z něj výborná šťáva ( buď pro okamžitou spotřebu bez konzervantů, vydrží déle v ledničce, nebo s konzervantem – nejčastěji kyselinou citrónovou, a šťáva pak vydrží až do zimy) a nebo nasušíte kvítka a můžete přidávat v zimně do čajových směsí. Je slaďoučký. Dokonce se květy dají obalit do těstíčka a opéct. Prostě mňamky.
Pak jste už určitě narazili na koberce sedmikrásek ( sedmikráska chudobka). Sedmikrásko krásko…. Tu suším a používám do čajových směsí. Ale můžete s ní posypat i salát.
Koberce pampelišek už odkvetly a někteří z vás už máte doma vynikající pampeliškový med. Ale je možné použít také druhou část a tou je kořen pampelišky. Ten omýt, nakrájet a usušit. Usušený pak můžeme kdykoli použít na čaj nebo jen tak rozkousat a žvýkat. Není vůbec hořký! Chutná jako oříšky. Ocení ho diabetici a pak naše játra a slezina, protože očišťuje náš organismus od jedovatých látek. Listy můžete rozkrájet do salátů. Ne nadarmo se jmenuje smetánka lékařská!
Už se také všude objevila kokoška. Ne Kokoška z pohádky Šíleně smutná princezna ale kokoška pastuší tobolka. Bylinku, kterou najdete u cest, roste mezi kamením a pískem. Většinou se jí lidé snaží zbavit, protože je to pro zahrádku plevel.
Dále najdete už i kontryhel, říká se mu občas ženský plášť, protože jeho lístky vypadají jako rozložený krásný pláštík. A je to také bylinka na ženské nemoci. Používá se hodně s kokoškou a řebříčkem na krvácivost, úpravy menstruace…
Takže ženy, ještě si neopomeňte nasbírat řebříček obecný. Je sice hodně hořký, ale je nenahraditelný pro naše měsíční záležitosti ( pravidelná a bezbolestná menstruace). Čistí také krev, řeší problémy s dělohou, vaječníky a vejcovody, výtoky, pomáhá ledvinám a močovému měchýři, odstraňuje křeče a je dobrý i na žaludek ( křeče).
A když už jsme u těch ženských věcí, tak aby to bylo vše, je dobré mít přesličku. Ale tady pozor přesličku rolní NE lesní! Je to velký rozdíl. Dobře si ji prohlédněte než ji utrhnete. Přeslička rolní je kromě ženských problémů velmi pomocná i při nemocech ledvin a močového měchýře.
Do příjemných zimních čajových směsí si můžete nasbírat listy maliníku, ostružiníku a jahodníku.
Za pár dnů a někde týdnů se nám rozvine lípa ( lípa velkolistá, srdčitá). Její kouzelné voňavé kvítka, nasušíme a v zimě přidáváme do čajových směsí při nachlazení nebo chřipce.
V plném květu pak můžete sbírat i slaďoučkou mateřídoušku. V zimě ji pak oceníte do čajíků při nachlazení, chřipkách, kašli, problémy s průduškama,…
A pohlazením na naše nervy je třezalka tečkovaná. Její zářící žluté kvítky a tečkované lístky nám pomohou při nervech, stresech a psychickém vyčerpání.
Bylinek je v létě spoustu, já jsem zde uvedla jen ty nejznámější a nejdůležitější.
Přeji vám krásné léto a užijte si prázdniny a dovolenou! Já si léta užívám také. Poslední Reiki seminář je tento víkend a další až na konci srpna. Blanka 🙂