První podzimní den!

Vstupujeme do období podzimu.

23.9.2022 ve 3:04hod ráno nastává podzimní rovnodennost.

Co to pro nás znamená? A čím je tento den a celé období pro nás důležité?

Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Den a noc by měly být stejně dlouhé. Sluneční paprsky dopadají na zemský povrch kolmo k zemské ose. Čas tímto dnem vstupuje do astronomického podzimu.

A co pro vás znamená nástup podzimu a den podzimní rovnodennosti? Co vás napadá, když se řekne podzim?

Když občas položím tuto otázku lidem, někteří se rozzáří, že mají rádi právě ten barevný podzim. Ale většině lidí se vybaví podzimní mlhy, zima, déšť,… no prostě ne zrovna úplně super čas.

A co znamenal tento den pro naše předky?

Tento den se oslavoval. Představoval totiž čas vyrovnanosti a hojnosti. Lidé sklízeli a děkovali za úrodu, kterou jim matka Země poskytla.  

Vyberte si svůj úhel pohledu, rozhodněte se sami, jak budete na tento podzim nahlížet. Každý z nás má svobodnou volbu!

Rovno – dennost znamená skutečnou vyváženost.

Síly Světla a temna jsou v rovnováze.

Náš vnější a vnitřní svět je v rovnováze. Máte to tak opravdu?  V létě jsme si užívali hodně času venku, ve vnějším světě. Nyní se pomalu můžeme otáčet dovnitř do svého vnitřního světa. Je to období, kdy můžeme ukončit staré věci, staré projekty, můžeme začít vyhazovat to, co nám už neslouží a naopak uchovávat energii na zimu.

Začíná období zklidnění. Čas rozvýřeného, halasného, horkého a veselého léta je za námi. Nabrali jsme spoustu ohňové energie a nyní je čas zase trochu zpomalit a zklidnit.

Matka Země nám poskytuje své dary a „zabezpečuje“ nás na zimu. Poskytuje nám úžasné dary a projevuje nám tím velikou Hojnost. Uvědomujete si i vy tuto hojnost? Sice máme v obchodech po celý rok všechny druhy zeleniny a potravin. Jenže to není „normální“ a naše těla tím tak trochu trpí… Nejsou na to dlouhodobě zvyklá a postupně padají do nemocí.

A možná jen tak na doplnění – ona ta Hojnost neznamená jen hojnost jídla! Ona znamená Hojnost všeho – Lásky, vztahů, štěstí, radosti, pohybu, nápadů, tvořivosti, bohatství, peněz, práce, zdraví, smíchu, ….. je toho trochu více. Ale to je tématem pro tento měsíc v našem V.I.P. Klubu Reiki….

Právě v tomto období nám matka Země poskytuje hutnější plody, které nám vydrží celou zimu a budou nám dodávat vitamíny. Jablka, hrušky, švestky, dýně, cukety, zelí, brambory, řepu, ředkve, vinná réva, ořechy,…. A spoustu dalších.

Možná se zastavím u jablíček. Nevím zda je máte rádi a zda je opravdu doceňujete.  Jablka jsou úžasnou potravinou dodávající nám spoustu vynikajících látek. Naši předkové považovali jablko za znak obnoveného života.  Dopřejte si každý den alespoň 1 jablíčko. Ale ne prosím to ze supermarketu!

Co mám proti nádherným, vyleštěným jablkům z dnešních obchodů? Nic. Dejte si je jestli po nich toužíte. Nicméně příroda je úžasná v tom, že ani jedna věc není identická, úplně stejná s druhou. Je tu spousta variací. Každý člověk je jedinečný. Nikdo není stejný jako vy! A to je dobře. Víte jaká by to byla otrava, kdybychom všichni byli stejní?

A přesto, že tohle víme, chceme nádherné ovoce jedno jako druhé. To příroda nedokáže ani nechce dokázat. My lidé to však požadujeme. Dokonce jsme vymysleli i normy co je „hezké“ ovoce. Jedno jablko jako druhé, jedna hruška jako druhá, i banány musí mít určité rozměry! Dokonce i rajčata! Na vše máme tabulky a čísla…. Jen abychom na to nedojeli přátelé….

Napadlo vás někdy jak těch naprosto identických jablek a hrušek a broskví atd… dosáhneme? Celou dobu růstu je pravidelně stříkáme chemii, pak je uložíme do dusíkaté atmosféry, pak je vyleštíme, pochopitelně ty, které se do tabulek nevejdou vyhodíme – co s nimi…. A pak je předložíme na nasvícený pult. No není to nádhera? No a pak už jenom sníst. Položte si ale otázku: „Chcete opravdu tento chemický koktejl sníst?“ Jste o tom opravdu přesvědčeni? Já proto mám vlastní název: „jablíčka pro Sněhurku“. Vzpomínáte co se stalo, když se Sněhurka zakousla do nádherného, nablýskaného jablíčka?…. nebojte to se vám nestane…. Chvíli to potrvá, nežli se chemie a jedy začnou projevovat…

Vždycky, když si beru jablíčko a vykoukne na mě červík, tak si řeknu: „Skvělé! Je tam červík, to jablko je živé a dobré! A mohu ho jíst.“ Červíky totiž v nablýskaných jablíčkách pro Sněhurku nepotkáte…

Tohle období nám také poskytuje houby všech možných druhů – podhříbky, hřiby, kováře, růžovky, klouzky, babky, kotrče, lišky, …..

V těchto dnech k nám většinou zavítá Babí léto.  Slunce a ještě pár teplých dní. Noci už začínají být chladné. Listy se barví do všech možných barviček. Příroda krásně voní a září nádhernou paletou barev. Takové dokáže vykouzlit pouze příroda.

Na přelomu září a října si můžeme nasbírat šípky, hložínky ( vždy před prvními mrazíky) a nasušit je na lahodné čajíky v zimním období. Byliny stahují svou sílu zpět do země a proto je dobré sbírat kořeny. Já často sbírám kořen pampelišky.

V tomto období začínáme zateplovat jak sebe tak i svoji stravu. V létě jsme si mohli dovolit jíst všechno přímo utržené a syrové a dodávalo nám to spousty síly a energie. Na podzim k nám začíná přicházet chlad a je fajn začít jíst teplé věci a zahřívací věci. Polévky, teplé ranní kaše, česnek a cibule. Zahřívací koření jako je hřebíček a skořice, která mimochodem nádherně jdou k jablíčkům. Na podzim miluji štrůdly a jablečné právě uvařené kompoty. Je to pro mě vzpomínka na babičku, ke které když se přijelo na podzim, tak vždy na kamnech seděl hrnec s čerstvě uvařeným jablkovým kompotem a celý dům voněl skořicí a hřebíčkem.

V tomto období zapomeňte na nějaké šílené diety! Naše tělo začíná vnímat chlad a blížící se zimu a dělá si zásoby. Vše co do něj přijde ukládá abychom přežili zimu. Je to zakořeněno hluboko v nás. A je to základní instinkt našeho těla, aby přežilo zimu. Ono prosím vás naši předkové neměli celou zimu otevřené supermarkety…. Když i přesto budete držet dietu, je velká pravděpodobnost, že vám nepůjde nic shodit, nebo shodíte a okamžitě po vysazení diety to naberete zpět a nebo hodně ublížíte svému tělu a budete nemocní….  Vyberte si opět co chcete. Je to opět vaše svobodná volba.

Určitě zařaďte vědomý pohyb venku v přírodě. Nasávejte vůně, vlhkost, slunce, sílu a energii. Radujte se z těch barev a krásy okolo vás! Je to to nejlepší co můžete sobě i svým blízkým v tomto období dát.

A já vám k tomu přeji krásné sluneční, barevné podzimní dny plné Hojnosti všeho, po čem toužíte. Užívejte si báječný podzim!

s Láskou Blanka

Blanka Heltová
Specializuji se na znovunalezení zdraví, radosti a celkové rovnováhy u lidí, pomocí Reiki, Shiatsu a tradiční čínské medicíny. Můj příběh si přečtěte zde >> Blanka je také učitelem Reiki a pořádá semináře, kde učí lidi s Reiki pracovat. Termíny seminářů najdete zde >> Je autorkou eBooků Zdarma 5+ tipů, jak najít toho pravého učitele Reiki >> a Organove hodiny >> Autorkou jedinečného eBooku o Reiki Zázrak Reiki >> A autorkou eBooku Cesta k uzdravení Cesta k uzdravení >>
Komentáře