Zahřát prosím!

Zahřát prosím!

12 Tipů na báječný relax a zahřátí v sychravých podzimních dnech.

Aneb, když se vám povede mít půl dne jen pro sebe:-)

Včera ráno jsem vykoukla z okna a lilo jako z konve. Tak jsem si řekla: „Tenhle půl den využiji jen a jen pro sebe!“ Nikdo totiž nebyl celé dopolko doma:-)

1.  Začnu hned prvním a trochu netradičním tipem. Je jím moxování. Podzimem pro mě většinou začíná období tlustých ponožek, tak jsem šla moxovat:-)

Možná to někdo z Vás znáte – hlavně ti zimovřivější – jakmile začne chladné období tak se navléknete do tlustých ponožek. Někteří je dokonce navléknou i na spaní. Protože jinak ty nohy stále studí a to je fakt nepříjemné!

A kdo ještě o moxování neslyšel? 

Moxování je velmi příjemné využití tepla hořícího pelyňku na akupunkturní body. Sálající teplo vstupuje do hloubky akupunkturních drah, doplňuje tam energii, vyhání chlad a podporuje oběh.  Používá se v tradiční čínské medicíně.   Je vynikající na nemoci nebo problémy spojené s chladem. Preventivně posiluje organismus , podporuje imunitu, zahřívá tělo a navozuje relaxaci. Někdy se říká, že kouř z pelyňku má i antibakteriální účinky.

Moxa

Vždycky na podzim a v zimě si takto prohřeji nohy a některé další bodíky na těle.

Má to ale jednu nevýhodu – hořící pelyněk hodně kouří a smrdí. Co si budeme povídat, prostě nejsme Číňani a pro většinu Evropanů opravdu hodně smrdí.  Co to znamená?

Nikdy nemoxuji doma:-)

Takže jsem se ustrojila do věcí, které jsem pak rovnou hodila do pračky a sedla jsem si venku. Z bytu se to větrá totiž několik dní:-) Ano jsou moxy, které nekouří,  ale nebyla jsem s nimi moc spokojená a tak používám staré dobré kouřící.

Nicméně, za tu trochu kouře to opravdu stojí. Po moxování mohu totiž tlusté ponožky zase tak na měsíc odložit:-)

No jo ale co když nemohu nebo neumím nebo nechci moxovat?

2.  Co třeba dát si horkou vodní lázeň?

Když jsem krásně zahřála své nožky, tak jsem si napustila plnou vanu teplé vody. Dala do ní voňavou sůl a na hodinku se ponořila a vypnula celé tělo i mozek.  (Pokud nemáte vanu, nohy a následně tělo se prohřejí i v lavóru horké vody.)

Je to prostě balada, nechat své tělo ponořit do teplíčka. A kromě báječné relaxace a uvolnění, teplá koupel odstraní stres, únavu a napětí svalů. Prohřeje se celé tělo a potem odejde spousta nastřádaných toxických látek z kůže.  Vlastně tím napomůžete i čištění a detoxikaci vašeho těla.

Koupel

A v mém případě voňavá koupel také opláchla smrádek z pelyňku.

K tomu všemu nám koupel v teplé vodě navíc poskytne také možnost, naladit se na své tekutinové tělo. Divné? Ale vůbec ne!

Naše tělo tvoří přibližně z 80% voda. Voda je náš život. Voda si pamatuje i vnímá. Voda je v každé buňce našeho těla. Voda propojuje celé tělo. Vodou probíhá v našem těle neskutečné množství informací. A to daleko rychleji nežli pomocí synapsí (předávání informací spojením neuronů). Ale o vodě si povíme zase někdy jindy:-) To je veliká kapitola.

A to ještě není vše. Hýčkala jsem své tělo dál:-)

3.  Ohřála jsem si dlouhý vývar, na kterém jsem si pochutnala a zalezla na půl hodinky pod peřinu a odpočívala. Vnímala jsem teplo po celém těle.

Horká polévka

A pak – konec pohádky, protože nakonec jsem musela vyskočit a jít vařit. Páč se otevřely dveře, ozvalo se „co to tu tak smrdí“ a už jsem doma nebyla sama:-)

Ale stálo to zato, protože ten krásný pocit zahřátého těla a hlavně nohou stále přetrvává. A k tomu všemu, jsem zase jednou za čas pohladila celé své tělíčko a trochu se mu věnovala.

A to občas potřebuje každý jeden z nás. I Vy!

A jen doplním, čím se ještě můžete rozmazlovat v chladných, nevlídných dnech:

Jak už jsem zmínila dlouhé vývary – jak slepičí tak hovězí tak zeleninový.

Dlouhý se mu říká proto, že se vaří opravdu dlouho. Slepičí a hovězí vaříme minimálně 5-6 hodin a zeleninový tak 1hodinku. Přidávám do něho jednu celou cibuli a pár zrnek pepře.  A pak na co mám chuť – někdy tam skočí bobkový list, někdy pálivá paprička a někdy zase 1 zrnko kardamonu nebo kousek zázvoru.

Z vývaru můžete udělat polévku a nebo ho jen tak popíjet čistý. Báječný je ráno před snídaní – krásně prohřeje a nastartuje žaludek. Pozor jen – nepleťte si kuře se slepicí. Na dlouhý vývar používám opravdu starou slepici. Já vím – v dnešní době se trochu hůře shání:-(

Věděli jste, že dlouhé vývary nám také kromě zahřátí dodávají obrovskou sílu a podporují naše ledviny? Číňané je dávají ženám po porodu, aby se rychle obnovila jejich vnitřní síla a zmizelo vyčerpání.

4.  Dopřejte si relaxační zahřívací masáž. Prohřeje vám tělo ale také uvolní svaly. Je to balzám jak pro tělo tak pro duši. Objednat se na klasickou masáž můžete zde >>>

5.  Horké čaje se skořicí, zázvorem, kardamonem. Jen pozor na množství – opravdu zahřívají! Nepřehánějte to! Potom samozřejmě nesmíme zapomenout na jogi / masala čaj. Také čaj z kustovnice čínské a černý čaj. Pozor – kdo rád a hodně používáte zelený čaj, pak vězte, že ochlazuje!

6.  Na chvilkové prohřátí jsou dobrá pálivá / ostrá jídla. Jen s nimi pozor aby Vás nespálila! Ne každý je zvládá.

7.  Zařaďte do svého jídelníčku zahřívací potraviny – černé fazole, skořici, kardamon, koriandr, anýz, hřebíček, pepř, kmín, rýže, česnek, skopové maso, pohanku, jáhly, cibule, chřest, dýně. A celkově už začněte zařazovat teplejší jídla. Syrové zeleninové saláty vás opravdu neprohřejí!

8.  Na delší prohřátí je pak Reiki masáž. Doplní vám energii do těla a ještě krásně prohřeje. Objednat se na Reiki masáž můžete zde >>> A pokud by vás zajímalo co to Reiki vůbec je a jakým způsobem vám může pomoci, pak si přečtěte e-knížku „Zázrak Reiki“, kterou najdete zde >>> Tato e-knížka Vám ukáže cestu k Vašemu zdraví a radostnému životu plnému energie. Velmi krátce a ve zkratce se dozvíte o Reiki v článku: Co je to Reiki?

9.  Podobně jako horká koupel působí i sauna. Začíná období, kdy je příjemné saunování.

10.  Zařaďte trochu svižného pohybu i venku. Takové procházky v přírodě, jsou i balzámem na vaši duši. A pokud budete chtít, tak i další sporty, které vás baví. Báječný je i tanec – tančete! Nejen, že vás zahřeje ale budete mít také radosti na rozdávání.

11.  No a když je vám opravdu zima, tak si zapněte Reiki a položte dlaně kam potřebujete. Je prostě skvělé mít po ruce teplo, když potřebuji. Používám to hlavně v zimě, když čekám na bus:-) Že nevíte co to je a jak je možné si zapnout Reiki? Nevadí – dozvíte se o tom v e-knížce „Zázrak Reiki“ a používat , tedy „zapnout Reiki:-)“ se naučíte na semináři Reiki 1 zde>>>

Reiki je schopné znovu rozzářit Váš život. Je to cesta k Vašemu zdraví a radostnému životu plnému energie.

Zazrak_3B_set_FINAL

12.  A na co určitě nezapomenout – milujte se! Rozproudíte krev, prokrvíte a prohřejete tělo a ještě se budete cítit báječně:-)

Přeji Vám užívání si teplíčka i když už léto skončilo!

Blanka

Důležité upozornění na závěr:

Lidé, kteří mají vysoký krevní tlak, často se potí hlavně v noci, jsou po mrtvici, mají problémy se srdíčkem, by měli vše co zahřívá (tj. moxování, horké koupele, sauny, horké potraviny, horké  čaje i horké koření) používat velmi, velmi opatrně!!!

V žádném případě pak nekombinovat moxování, horké koupele a saunu s alkoholem!

Moxování nechte provádět odborníky, kteří to skutečně umí a vědí, kde se jaké akupunkturní body nacházejí. Já jsem se to naučila v rámci studií Shiatsu.

Blanka Heltová
Specializuji se na znovunalezení zdraví, radosti a celkové rovnováhy u lidí, pomocí Reiki, Shiatsu a tradiční čínské medicíny. Můj příběh si přečtěte zde >> Blanka je také učitelem Reiki a pořádá semináře, kde učí lidi s Reiki pracovat. Termíny seminářů najdete zde >> Je autorkou eBooků Zdarma 5+ tipů, jak najít toho pravého učitele Reiki >> a Organove hodiny >> Autorkou jedinečného eBooku o Reiki Zázrak Reiki >> A autorkou eBooku Cesta k uzdravení Cesta k uzdravení >>
Komentáře